Кожата на лицето и тялото отразява състоянието на организма като огледало. Затова проблемите с нея трябва да се решават отвътре – ако метаболизмът е нарушен, има недостиг на минерали или витамини, определени съединения, например, Омега-3 ПУФА, е невъзможно да се придаде на външния вид цъфтящ вид само за сметка на козметични процедури и кремове, гелове или маски.

Всеки козметолог или дерматолог, когато провежда курс от процедури, винаги препоръчва да се преосмисли диетата, добавяйки полезни продукти и биологични добавки към нея, особено с витамини A и D, витамин E, колаген и омега-3 за красота. Без тези вещества, без правилно хранене и грижа за организма като цяло – изключителни резултати, уви, не могат да бъдат постигнати.

Историята на откритие на ролята на омега в поддържането на красота и младост

В края на 19-ти век бяха открити витамините и тяхната роля в поддържането на красотата и здравето на кожата постепенно беше изяснена. Тогава изглеждаше, че витамините са “еликсирът на младостта” за нея, който ще ни позволи да останем красиви и здрави по-дълго. Но постепенно се появиха нови данни, че само витамините не решават проблемите, тъй като само попълването на запасите им не помага за елиминирането на алергии, възпалителни кожни лезии, а също така не е особено ефективно в борбата с остаряването.

С натрупването на данни стана ясно, че и други вещества които допълват и усилват ефекта на витамини и микроелементи, също играят роля в поддържането на цъфтящ вид. Ролята на омега киселините беше установена едва в края на 20-ти век, а комплексът от есенциални мастни киселини относително условно беше наречен “витамин F”. От този период ПУФК от групите омега 3, 6 и 9 започнаха да бъдат активно изследвани, по-късно беше определен омега-7, но тяхната роля все още се изяснява. Но днес няма съмнение, че съединенията от тази група са изключително важни за здравето на кожата, растежа и красотата на косата, ноктите и инхибирането на процесите на остаряване.

Омега за здравето и красотата на кожата

Първо, омега 3 е изключително необходима за кожата, тъй като тези съединения са част от мембраните на всички клетки, включително епидермиса и дермата. Сред основните положителни ефекти са:
Възстановяване на имунната система, потискане на прекомерната ѝ активност, което намалява риска от автоимунни и алергични патологии, възпалителни процеси на кожата.
Защита на колагеновите влакна от увреждане от свободни радикали, което позволява да се запази еластичността, стегнатостта и предотвратява развитието на бръчки. Стимулиране на синтеза на нови колагенови влакна.

Борба с хроничното системно възпаление, провокиращо акне и хронични дерматози. Омега киселините стимулират заздравяването, потискат възпалителните процеси. Често се използват в комбинация с терапевтични мерки за по-активно потискане на патологичните процеси на кожата.

Защита от стресови влияния, както външни, така и вътрешни. Стресовите хормони – особено адреналин и кортизол, провокират спазми в областта на малките капиляри, които хранят кожата. Това води до недостиг на хранителни вещества и хипоксия. Всичко това влошава тена, кожата става тънка, суха и чувствителна. Освен това стресовите хормони предизвикват повишаване на глюкозата в плазмата, което може да доведе до увреждане на колагеновите влакна. Омега киселините помагат за подобряване на храненето и регенерацията на кожата, което увеличава нивото на защита срещу агресивни външни влияния.

Плюс това, омега-3 помага за защита на кожата от влиянието на свободни радикали, образувани под въздействието на външни фактори. Те неутрализират тяхното вредно въздействие, помагат на клетките да се регенерират по-бързо, защитават колагеновите влакна от оксидативен стрес.

Допълнителни ефекти на омега-3

Нашият външен вид отразява как работи цялото ни тяло. Затова, недостигът на хранителни вещества, особено протеин, витамини A, E и D, както и омега киселини, може да доведе до негативни промени във външния вид. Ако не спите добре, не се храните рационално, в диетата ви няма мазни рибки и морски дарове, претоварени сте на работа и у дома – всичко това увеличава разходите на омега-3. Най-опасни са продължителният психо-емоционален стрес и депресивните настроения, придружени от спад на силите.

Това често води до проблеми с работата на сърцето и кръвоносните съдове, колебания в температурата, повишена чувствителност към дразнители. Често проблемът е свързан с недостиг на омега-3 киселини, които участват в изграждането на клетъчните мембрани и осигуряват пълното функциониране на невроните. Има научни изследвания, които показват, че психичните разстройства, неврози и депресивни настроения могат да бъдат коригирани с допълнителен прием на омега киселини. И това ще има изключително положителен ефект върху състоянието на кожата и външния вид като цяло.

Омега-3, нокти и коса

Нашата коса и нокти са придатъци на кожата, тяхният вид до голяма степен зависи от състоянието на целия организъм. Тъй като здравето на тези части от тялото изисква достатъчно количество хранителен протеин, от който се изгражда кератинът на косата и ноктите, както и витамини и минерали, мастни киселини, състоянието е до голяма степен повлияно от работата на храносмилателния тракт. Състоянието на метаболизма, нивото на глюкозата в кръвната плазма и освобождаването на хормони, които стимулират процесите на растеж, също играят значителна роля. Работата на централната и периферната нервна система също оказва значително влияние – тя контролира всички процеси в тялото.

Ако косата е загубила блясъка си, ноктите не растат добре – важно е да се консултирате със специалист. Външните влияния – маски, бани, кремове и други козметични продукти няма да спасят ситуацията, ако нямате достатъчно строителен материал за създаване на нови клетки.

Сухата коса и влошаването на ноктите най-често се дължат на недостиг на протеин и полиненаситени мастни киселини, особено омега-3. И ако можем да попълним запасите си от протеин, като добавим повече месо, птици, млечни продукти и яйца, растителната храна в диетата, то за да попълним запасите от омега-3 ни трябват мазни морски риби, морски дарове и в по-малка степен – растителни масла, соя в диетата.

Недостигът на омега 3 за ноктите може да се прояви в отслабването на нокътната плочка, деформацията ѝ, изтъняване, суха кожа около нокътя, образуването на пукнатини и зачервяване, подуване. Самите нокти растат бавно, могат да се лющят, чупят, променят цвета си, стават матови.
Недостигът на омега 3 за косата може да се прояви в забавяне на растежа им, увеличено падане на косата, изтъняване, появата на оплешивяване при жените и по-обилно оплешивяване при мъжете. Също така, косата става суха, чуплива, се разделя на краищата, губи обем и блясък.

Ако възникнат такива проблеми, струва си да се консултирате с специалист – дерматолог, терапевт и да преминете прегледи. Често е необходимо допълнително да се храни организмът с витамини и омега киселини.