Медицински илюстрации

Какво са кръвни тромби и защо се появяват

Мнозина от нас са чували за инфаркти и инсулти повече от веднъж, но не винаги разбираме защо се случват. В огромното мнозинство от случаите причината е тромб, който покрива съда и предотвратява кръвта да достигне до тъканите. Тромбозата е патологичен процес, при който организмът е склонен към образуването на кръвни съсиреци в артерии или вени.

Различни здравословни проблеми провокират сериозни нарушения в системата за кръвосъсирване, което води до образуването на кръвни съсиреци – кръвни тромби, които буквално запушват съда, като пластелин, и предотвратяват потока на кръв към тъканите. Това лишава тъканите на крайниците или вътрешните органи от кислород и хранителни вещества, което води до смърт на клетките. Ако това е артерия на миокарда (сърдечния мускул) или на мозъка, които не могат да живеят дълго без кислород, клетките ще започнат да умират само след няколко минути, образува се участък от некроза – това е инфаркт, инсулт. Колкото по-голяма е артерията, която е била запушена от тромба, толкова по-опасна е ситуацията. Възможно ли е да се предотврати тромбозата, какви методи за профилактика съществуват и колко ефективни са омега-3 киселините за това? За това говорихме с патолога, диетолога, нутрициониста Елена Парецкая.

Какво е тромб и тромбоза

За да разберем защо се образуват кръвни съсиреци, е важно веднага да обясним защо организмът се нуждае от кръвни съсиреци и какво е тромбозата. Обикновено образуването на кръвни съсиреци е защитна реакция на организма, насочена към предотвратяване на кръвозагуба при всяко увреждане на съдовата стена, независимо дали става въпрос за капиляри, артерии или вени. Без този процес, първата травма би довела до това, че просто щяхме да кървим.

За да се затвори увреждането и да се даде на съда време да възстанови целостта си, на мястото на увреждането се образува тромб – плътен съсирек от плазма и оформени кръвни елементи, който се появява, когато механизмът на съсирването се активира. Той образува нещо като "пач" или "тапа", която затваря изтичането и предотвратява кръвозагубата.

Защо се появява тромбоза?

Хората, които са далеч от медицината, често просто не знаят защо се появяват кръвни тромби и колко опасни са те. Ако организмът създаде ситуация, при която рискът от тромбоза нараства, това се нарича хиперкоагулация (склонност към тромбоза), което изисква наблюдение и корекция. При такива патологични процеси, когато се образуват кръвни съсиреци без предишна травма, до 20 милиона души по света страдат, при някои това води до фатални травми, при други – до проблеми с вътрешните органи или тъканите.

Тромбозите се образуват в ситуации, при които кръвният поток рязко се забавя, склонността към съсирване нараства или стените на кръвоносните съдове са повредени. Това могат да бъдат следните ситуации:

  • продължителен леглови режим, заседнал начин на живот, което причинява по-бавното преминаване на кръвта през съдовете;
  • наранявания, увреждане на съдовете по време на операции (това активира съсирването на кръвта и могат да се образуват кръвни съсиреци);
  • високо ниво на "вреден" холестерол, поради което съдовете се покриват с мазен филм и се образуват плаки. В областта на плаките, които могат да бъдат разрушени, най-често започват да се образуват кръвни съсиреци.

Освен това, няколко други причини за образуването на кръвни съсиреци са тежка дехидратация, сериозни инфекциозни болести, наднормено тегло и затлъстяване, диабет и автоимунни заболявания. Пушачите и злоупотребяващите с алкохол са по-склонни да се сблъскват с тромбоза.

Видове кръвни съсиреци

В зависимост от вида на съда, който покрива тромба, съществуват три варианта:

  • Капилярен, най-безопасният тип кръвни съсиреци. Те се образуват в най-малките съдове при наранявания, за да предотвратят кървене.
  • Венозен, образуват се най-често поради застой на кръвта в областта на големите вени, главно в долните крайници.
  • Артериален – образува се вътре в артериите, най-често в областта на атеросклеротичните плаки, които повреждат стените.
  • Ако тромбът се откъсне от мястото, където е образуван и плава през съдовете, той се нарича ембол. Ако попадне в съдове, които са по-малки по диаметър от неговия размер, съдовете се запушват. Ако е сърце, е възможен инфаркт, ако е мозък – инсулт, ако са белодробни артерии – ТЕЛА (тромбоемболия на белодробната артерия), затова лекарите считат кръвните тромби за потенциален източник на опасност.

Забелязано е, че венозната тромбоза е по-честа при жени, особено склонни към разширени вени на долните крайници. Артериалните тромби са по-чести при мъже, особено след 40-45 години.

Кой по-често има тромбоза?

Важно е да се разбере кой и какво причинява кръвните тромби. Определени условия и патологии, хронични болести увеличават риска от тромбоза. Именно тези категории хора имат основно нужда от профилактика на тромбозата чрез различни лекарства, био добавки и промени в начина на живот. Всички групи са разделени на вътрешни причини, свързани с проблемите на самия организъм, и външни причини, свързани с различни влияния на околната среда.

Сред външните, заслужава да се подчертаят:

  • Повишено кръвно налягане при хипертония или симптоматична хипертония.
  • Период на бременност, първите седмици след раждането.
  • Възпалителни съдови лезии – васкулит.
  • Средна и напреднала възраст (40-45 години и по-големи).
  • Разширени вени и възпалителни процеси във вените (тромбофлебит).
  • Сърдечна недостатъчност с кръвна стазия в малкия и голям кръг.
  • Туморни процеси и тяхното лечение (химиотерапия и радиация).
  • Тежки бъбречни лезии и нефротичен синдром.
  • Диабет мелитус.
  • Автоимунни процеси, особено тези, засягащи съдовите стени.
  • Ентероколити.
  • Хронични белодробни патологии.

Всички тези процеси изискват постоянно медицинско наблюдение и, ако е необходимо, профилактични мерки за предотвратяване на тромбоза.

Външните причини, които могат да доведат до тромбоза, могат да бъдат изключени от самия човек или коригирани от лекар. Това са:

  • Прием на хормонални лекарства.
  • Дехидратация на фона на инфекции и интоксикации.
  • Продължителен леглови режим след травми и операции.
  • Полети, дълги пътувания, при които е необходимо да седите без движение.
  • Инфекции, провокиращи цитокинова буря.
  • Манипулации с увреждане на вените (инжекции, поставяне на катетри).
  • Прием на някои лекарства.

В ситуации, при които рискът от тромбоза е увеличен, е важно да бъдете бдителни, за да предотвратите възможни усложнения.

Как да лекуваме и предотвратим тромбозата

При наличие на кръвни съсиреци, терапията за тяхното разреждане е необходима и понякога е нужна хирургична намеса, за да се възстанови кръвообращението. Но идеално, важно е да се предотвратят подобни ситуации. Ще повторим известната фраза – основата на профилактиката на тромбозата е здравословният начин на живот. Важно е кръвта, която тече през нашите съдове, да е в перфектен баланс – нито твърде гъста (в противен случай ще има кръвен съсирек), нито много течна (иначе ще има кървене). Почти всеки знае основните принципи на здравословния начин на живот – правилно хранене, повече движение и по-малко стрес. Въпреки това, рутинните препоръки са скучни и малко хора ги следват педантично.

Опитайте да се запишете на курсове по готвене и започнете да готвите нови ястия с зеленчуци и плодове, избягвайки посещенията на бързо хранене и готвенето в бързината с полуфабрикати от магазина. Ако нямате време да готвите и имате нужда от закуска, отдайте предпочитание на обикновена салата с пълнозърнест хляб и варено месо (птица). Удовлетворяващо и здравословно!

Не пушете! Държавата активно се бори с пушачите, вейпърите и хората, които използват други устройства за пушене. Доказа се, че никотинът и продуктите от горенето увеличават холестерола, вредят на белите дробове, сърцето, кръвоносните съдове и увеличават склонността към тромбоза. Да, по-лесно е да се каже, отколкото да се откажеш, но намерете мотивация за себе си – умножете цената на пакет цигари по броя дни в месеца: сумата не е малка. За година на отказване от пушенето ще се натрупа прилична сума – това е пътуване на ваканция!

Заседналият начин на живот и мързелът са нашите основни проблеми. Прибирайки се вкъщи след работа, последното нещо, което искаме, е да отидем на фитнес или да тичаме. Но за да предотвратим тромбозата и проблемите със сърцето и кръвоносните съдове, ни трябват поне 30 минути активност на ден. Изкачвайте се и слизайте по стълбите сутрин и вечер – това вече е 5 минути активност (или дори повече). Ходете 2-3 спирки до работа (това е още 15 минути там и обратно). Ето вашите 30 минути активност.

Можете също да си вземете куче (а това не е само активност, но и борба с стреса), да помогнете на възрастните си родители на вилата, да излезете на разходка с детето и да играете футбол, да карате колело (ролери, ски и т.н.).

Омега-3 в предотвратяването на тромбозата

Има доказателства, че омега 3 може да помогне за подобряване на кръвообращението в случай на кръвни съсиреци. Основните мастни киселини от този клас имат разреждащ ефект върху кръвта. Но е важно да се разбере, че приемането на добавки с тези съединения не е лечение, а само допълнение към него. Затова е важно да се консултирате с лекар – дали да добавите храни и добавки с омега-3 към диетата си, за да имате положителен ефект върху състоянието на кръвта.

Тъй като повечето от нас имат недостиг на омега 3 PUFA, лекарите често препоръчват да допълваме диетата си с капсули ЕПК и DHA или рибено масло.

Коя омега да изберете?

Струва си да се отдаде предпочитание на комплекси, в които съдържанието на ЕПA и DHA е максимално, тъй като увеличените концентрации на омега имат разреждащ ефект върху кръвта. Сред нашите продукти можете да обърнете внимание на следните продукти:

OMEGA 3 PREMIUM 1200 mg или 1000 mg

Струва си да изберете, когато нуждата от ненаситени мастни киселини е увеличена. Комплексът OMEGA 3 PREMIUM 1200 mg или 1000 mg съдържа 60% омега-3 киселини под формата на ЕГК и СКК. Те са най-нужни при условия на увеличени разходи на ПЗК. Ако вашата диета е далеч от идеалната и имате здравословни проблеми, този комплекс ще ви помогне да решите вашите проблеми.

Рибено масло от черен дроб на треска

Този комплекс е подходящ за хора, които не понасят вкуса и миризмата на рибено масло в течна форма. Поместен в капсула, този ценен продукт е лишен от такива недостатъци, като същевременно помага за попълване на резервите на мастноразтворими витамини и омега киселини. Рибеното масло е сложна съставка, която едновременно попълва резервите на витамини A и D в паралел с попълване на нуждата от омега киселини. Тази комбинация е полезна за хора, предразположени към тромбоза, тези, които консумират малко риба и морски дарове, и които прекарват много време в седнало положение.

OMEGA 3 VALUE 1000 mg

Трябва да изберете комплекс, ако вашата диета не покрива дневната нужда от PUFA и трябва допълнително да вземете превантивна доза. Приблизително 80% от възрастните имат недостиг на омега-3 киселини в една или друга степен, който не се покрива напълно от храненето. Затова този комплекс е идеален за ежедневно превантивно приемане. Той съдържа най-недостатъчните ЕПA и DHA, допълнени с витамин E, който усилва ефекта на PUFA.

OMEGA BALANCE 3 6 9

Балансиран комплекс от основни омега киселини, които са избрани в най-удобната концентрация за усвояване, ще поддържа красотата и младостта. Комплексът е допълнен с полезни масла, витамин E и линолова киселина. Комплекс от три класа омега киселини в физиологично избрани пропорции е идеален за хора, които ограничават мазнините в диетата си поради терапевтична диета или отслабване. В тази комбинация, допълнена с витамин E, те се усвояват максимално.